NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY NEBOLI FAQ. 
PTÁT SE JE PŘIROZENÉ.

ALE NĚKDY TO NENÍ ÚPLNĚ LEHKÉ, KDYŽ JDE O INTIMNÍ OTÁZKY.

Co je vaginální zánět?

Vaginální zánět bývá způsoben bakteriemi, kvasinkami a dalšími mikroorganismy. V případě, že dojde k porušení přirozené vaginální flóry, může se projevit vaginální zánět.

Jaký je rozdíl mezi kvasinkovou a bakteriální infekcí?

Vaginální kvasinková infekce je podráždění vaginy v oblasti vaginálního otvoru, které se také někdy říká vulva. Kvasinková infekce je způsobena kvasinkou rodu Candida Albicans. Vaginální mykózu poznáš podle bílého řídkého výtoku nebo naopak hustého tvarohovitého výtoku, svědění a někdy i lehkého otoku vnějších stydkých pysků. Při vaginální mykóze se nemění přirozené pH v pochvě (3,8 – 4,2). Vaginální mykóza může být rychle a pohodlně léčena volně prodejným vaginálním krémem s klotrimazolem (Clotrimazolum) Jenamazol 2% .

 

Bakteriální infekci neboli vaginózu poznáš podle hustého bílého výtoku se silným, až rybím zápachem, pálením, citlivostí v podbřišku a také zvýšenou teplotou. Přirozené pH v pochvě se zvyšuje na více jak 4,2. Bakteriální infekce se dá také léčit volně dostupnými léky či antibiotiky, ale jde o jiný druh účinných léčivých látek než u kvasinkové infekce.

Jak vyléčit kvasinkovou infekci?

I když je v dnešní době IN rychlé a pohodlné řešení problémů přes internet, moc ti nedoporučuji zkoušet babské rady. Hlavně proto, že se nemusí jednat o “zaručený recept” a mykóza se může často opakovat. Nejlepší je se informovat v lékárně nebo u svého ženského lékaře. Pokud máš jistotu, že se jedná o poševní kvasinkovou infekci, je možné si v lékárně bez předpisu zakoupit 3 denní vaginální krém s účinnou látkou klotrimazolem (Clotrimazolum) Jenamazol 2%. Více o léčbě zde.

Jaké je ideální pH v pochvě?

Každá z nás je jiná, takže se to nedá úplně přesně říct, ale ideální pH v pochvě by se mělo pohybovat v rozmezí okolo 3,8 – 4,2 pH.

Kde jsem se mohla nakazit poševní kvasinkovou mykózou?

Rozšíření kvasinkové infekce umožňuje řada vnitřních i vnějších vlivů, proto někdy není úplně jednoznačná odpověď. Pokud došlo k narušení vaginální flóry, riziko kvasinkové infekce je vyšší. Pak stačí jeden z faktorů, který může být spouštěčem a problém je na světě. Těmi můžou například být: oslabení imunitního systému, únava/stres, užívání antibiotik/hormonální antikoncepce, zapaření intimních míst, návštěva bazénu či sauny, používání nevhodných hygienických prostředků a pod.
Více se můžeš dočíst zde.

Kdy mám vyhledat odbornou pomoc?

Vaginální mykóza, která se projeví jednou nebo dvakrát za rok je považována za normální. Pokud je to víckrát, navštiv svého lékaře. O radu odborníka nebo lékárníka se neboj požádat v těchto případech: pokud je ti méně jak 12 let, jsi těhotná, trpíš na opakované záněty a dosavadní léčba ti nezabrala.

Můžou mít i muži mykózu. Nebo jsou jen přenašeči, co se týká vaginální infekce?

Poševní mykóza není považována za pohlavně přenosnou nemoc, ale mohou jí trpět oba partneři. Muži mohou být přenašeči, často nevědomky, protože se u nich klinické příznaky nevyskytují tak markantně jako u žen.

Ale v některých případech mohou mít, stejně jako ty, svědění v intimních partiích, zarudnutí nebo puchýřky na penisu a předkožce (kandidová balanitida). Z toho důvodu se doporučuje i současné přeléčení sexuálního partnera vhodným antimykotikem s klotrimazolem, vaginální krém Jenamazol 2%, aby nedocházelo k opakovanému zánětu. V průběhu léčby se doporučuje sexuální půst nebo používat kondom.

Musím se během léčby vzdát sauny a bazénu?

Vaginální mykóza je infekční záležitost, a proto bys neměla vystavovat ostatní možné nákaze. Mimochodem. Víš, že chlorovaná voda v bazénech je jedna z možností narušení poševní flóry a s tím související porušení rovnováhy pH v pochvě?

Jsem těhotná a mám podezření na vaginální infekci.

I když jsi v minulosti prodělala nějaký poševní zánět způsobený kvasinkovou infekcí a jsi si jistá příznaky, nic neodkládej a kontaktuj svého gynekologa pro stanovení přesné diagnózy a navržení vhodné léčby.

Jak je možné, že mám zase vaginální mykózu?

Jak je možné, že mám zase vaginální mykózu, když dodržuji všechny pravidla intimní hygieny?
Vaginální mykózy se můžou opakovat, i přesto, že dodržuješ všechna pravidla intimní hygieny. Poševní flóra je velmi citlivá a k její disharmonii může dojít nejen z důvodů vnějších vlivů, ale také i vnitřní faktory mají svůj velký podíl. Stačí, když budeš mít nějaký stresový faktor nebo budeš brát např. antibiotika a mykóza se může znovu objevit. Více o spouštěčích se dovíš zde.

Tyto informace nenahrazují odbornou lékařskou péči, diagnózu ani léčbu. Vždy vyhledej lékaře, máš-li jakékoli dotazy týkající se svého zdravotního stavu.

Pojď si trošku pohrát.

 

Není to zkouška, jen malý kvíz, jestli ti něco z Gyntimni.info ulpělo v hlavě.